Paraclisul Schitului Vovidenia

În timpul egumenului Nazarie Chirilă s-au construit trei corpuri de clădiri, s-a pictat în tempera interiorul bisericii mari şi a fost amenajat un paraclis cu hramul "Sf. Împăraţi Constantin şi Elena" şi împodobit cu pictură de către Arhim. Bartolomeu Florea.

Paraclisul schitului cu hramul "Sf. Împăraţi Constantin şi Elena" a fost ctitorit între anii 1970-1980 şi a fost construit în condiţii vitrege deoarece era perioada cea mai critică a regimului comunist care a încercat să înăbuşe viaţa monahală. Cu toate opreliştile lor, flacăra credinţei la Vovidenia nu s-a stins, ci a continuat să pâlpâie şi să lumineze calea către vremuri mai liniştite.